Neden Web Tasarım ?

WEB TASARIM

Web tasarımı, dijital arayüzler planlamaya, tasarlamaya, sürdürmeye ve oluşturmaya odaklanan bir alandır. Basitçe ifade etmek gerekirse, adından da anlaşılacağı gibi web tasarımı, web sitelerini ve web sayfalarını tasarlama sürecini ifade eder.

Bu süreç, diğer şeylerin yanı sıra arayüz tasarımı, SEO optimizasyonu ve web sitesi tasarımı gibi birçok alanı kapsar . Genel anlamda web tasarımı, sitenin tasarımı olarak yani arka plan rengi gibi konulardan tipografi seçimine kadar ele alınır.

Web tasarımı neyi gerektirir?

Grafik tasarımın, birlikte bir mesaj üreten ve ileten tipografi, renkler ve diğer görsel ögelere odaklanır. Web tasarımında, grafik ögeler korunur, ancak statik bir format olmaları gerekmez. Avantajlarından biri tam olarak sabit veya statik ögeleri etkileşimli ögelerle birleştirme yeteneğidir.

Hareketli Grafikler, resimler, slaytlar, ses ve video, tasarımcıların entegre edebileceği bazı ögelerdir ve bu da onlara mesaj ve sitenin kullanıcıyla ilgili niyetlerini iletme konusunda daha fazla özgürlük sağlar.

Örneğin, web sitesi ürünlerinizi tanıtmayı veya sunmayı amaçlıyorsa, video biçiminde referanslar da dahil olmak üzere, bunları metin olarak sunmaktan daha uygun olabilir.

Web tasarımcısı nedir ve işlevleri nelerdir?

Web tasarımı, tasarımcıya bağlı olan birçok beceri ve bilgiyi içerir. Web geliştiricileri ve web tasarımcıları kafaları karışır ve tek olarak geçerler, ancak her iki profil de farklı işlevleri yerine getirir ve web sitenizin diğerlerinden farklı olarak mümkün olduğunca iyi çalışmasını sağlamak için önemlidir. Diğer bir avantajı da, sunduğunuz ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak, projelerin verimliliğinin sadece kısa ve orta vadede değil uzun vadede de odaklanmasını sağlayabilmeleridir. Ayrıca, ortaya çıkan herhangi bir öngörülemeyen olaya anında çözüm uygulayabilme ihtiyacı, sitede bir web geliştiricisinin olmasıyla karşılanmaktadır.

Ve göründüğü kadar basit, potansiyel müşterileri ve olası satış kapanışlarını çekmek için en önemli unsurlardan biridir. Özel web tasarımını WordPress ile karşılaştırdığımızda , web tasarımının daha fazla çalışma, ancak aynı zamanda daha fazla özgürlük anlamına geldiğini fark edebilirsiniz.

  • Bir web geliştiricisi ile bir web tasarımcısı arasındaki farkları size biraz daha ayrıntılı olarak anlatalım.

Web geliştiricisi

Bir web geliştiricisi, işlevleri programlamaktan ve web sitesi için çevrimiçi uygulamalar oluşturmaktan sorumludur. Özelliklere, içerik yönetim sistemlerine odaklanır ve gerekli olabilecek programlama diline daha aşinadır.

Web Tasarımcısı

Web tasarımcısı sitenin görünümünden sorumludur ve işlevleri arasında sitenin tasarımını, renk aralığını ve stilini belirlemektir.

Hem web tasarımı hem de web geliştirme, sitenizin etkili olması ve internetteki diğer sayfalardan öne çıkması için önemli ve gereklidir. Daha önce de açıkladığımız gibi, web sitesi oluşturma ve tasarımı zaman ve planlama gerektiren bir süreçtir, bu nedenle birden fazla kişi katılabilir.

Yukarıdakiler, projenin bir bölümünü geliştirmek için birkaç kişinin varlığını gerektiren belirli gereksinimlere sahip olup olmadığına bağlı olacaktır. Ancak bugün, tüm bu süreci yapmakta uzmanlaşmış tasarımcılar bulabilirsiniz. Fikirleri hayata geçirmekle görevlidirler.

Bir web tasarımcısının ana rolü, oluşturduğunuz sitenin estetiği ve işlevselliği arasındaki mükemmel dengeyi bulmaktır. Web tasarımcılarının gerçekleştirdiği becerilerden ve görevlerden bazıları şunlardır:

  • Web için nihai ürünü tasarlayabilmek için Photoshop veya Sketch gibi programları kullanır.
  • Şirketin markasına dayalı olarak tasarım oluşturur ve bunu gerçekleştirirken güncel tutar.
    Düğmeler gibi kullanıcı deneyimiyle ilgili sorunları çözer.
  • Site simgesi, bazı durumlarda çizimler veya hareketli grafikler gibi web’in gerektirdiği grafik ögeleri oluşturur (ancak bunlar başka tasarımcılar veya illüstratörler tarafından oluşturulabilir. Bu durumda web tasarımcısının görüntülerin boyutunu veya ağırlığını koordine etmesi gerekir.).
  • HTML, CSS ve JavaScript kullanır ve bunlara aşinadır.
Input your search keywords and press "Enter".
HEMEN ARA